
Agencja zatrudnienia to niepubliczna jednostka organizacyjna świadcząca usługi w zakresie...
pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług:
- jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.) i
- wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.
Wszystkie legalnie działające w Polsce agencje zatrudnienia, tj.:
- agencje prowadzące pośrednictwo pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- agencje prowadzące pośrednictwo do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych obywateli polskich,
- agencje doradztwa personalnego,
- agencje pracy tymczasowej,
- agencje poradnictwa zawodowego
muszą posiadać certyfikat marszałka województwa właściwego dla siedziby agencji, potwierdzający wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, tzw. Rejestru Agencji Zatrudnienia (RAZ).
Zadania z zakresu prowadzenia rejestru agencji zatrudnienia oraz informacji składanych przez agencje zatrudnienia realizują w imieniu samorządu województwa wojewódzkie urzędy pracy właściwe dla siedziby podmiotu.
Czym się zajmują poszczególne agencje?
- Agencje pośrednictwa pracy świadczą usługi w zakresie:
- pośrednictwa pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych
-
- udzielania pomocy poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia a pracodawcom w znalezieniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.
- Agencje doradztwa personalnego - świadczą odpłatnie usługi na rzecz pracodawców.
- Agencje poradnictwa zawodowego - udzielają pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, informacji zawodowych oraz pomocy w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych.
- Agencje pracy tymczasowej - kierują własnych pracowników do pracodawcy użytkownika celem wykonywania pracy tymczasowej.
Wpis do RAZ
Z dniem 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie działalności agencji zatrudnienia. Nowe rozporządzenie określa procedurę postępowania w okresie przejściowym oraz wprowadza nowy wzór formularza: wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, certyfikatu oraz formularzy sprawozdawczych.
Podmiot ubiegający się o wpis do rejestru agencji zatrudnienia powinien złożyć niżej wymienione dokumenty:
- wniosek o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia;
- stosowne oświadczenie;
- w przypadku podmiotu, działającego w formie spółki cywilnej - kserokopię umowy spółki wskazującej na osobę/-y uprawnione do reprezentowania spółki
- kopię dowodu uiszczenia opłaty w wysokości 200 zł (słownie dwieście 00/100 złotych) za wydanie certyfikatu lub przedstawia do wglądu dowodów dokonania przedmiotowej opłaty.
Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru, złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić agencję zatrudnienia, zawierającego następujące dane:
- oznaczenie podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru;
- adres zamieszkania lub siedziby podmiotu oraz adresy, pod którymi będzie prowadzona działalność, wraz z nazwą gminy i województwa oraz numerem telefonu;
- oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności;
- numer identyfikacji podatkowej NIP;
- numer wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – w przypadku przedsiębiorcy;
- adres poczty elektronicznej, o ile podmiot taki adres posiada
Oświadczenie stanowiące załącznik do wniosku o wpis musi zawierać formułę:
„Oświadczam, że:
- dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą;
- znane mi są i spełniam warunki prowadzenia agencji zatrudnienia odpowiednio w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej – określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.”
Oświadczenie to powinno również zawierać:
- oznaczenie podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia oraz adres za-mieszkania lub siedziby;
- oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia;
- podpis osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.
Wpis do rejestru oraz certyfikat upoważniają podmiot do bezterminowego świadczenia usług we wszystkich lub tylko wybranych zakresach, czyli w zakresie:
- pośrednictwa pracy
- doradztwa personalnego
- poradnictwa zawodowego
- pracy tymczasowej.
Certyfikat o wpisie do rejestru agencji zatrudnienia powinien zawierać następujące dane:
- nazwę podmiotu;
- adres siedziby podmiotu;
- numer w rejestrze;
- datę dokonania wpisu do rejestru;
- datę dokonania pierwszego wpisu do rejestru w przypadku wydania certyfikatu z powodu zmiany oznaczenia podmiotu lub adresu siedziby podmiotu.
Nie wymaga wpisu do rejestru świadczenie usług, o których mowa w art. 18 ust. 1, przez:
- Ochotnicze Hufce Pracy;
- centra integracji społecznej oraz kluby integracji społecznej, o których mowa w przepisach o zatrudnieniu socjalnym;
- wyspecjalizowane organy wojskowe, o których mowa w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, wykonujące te usługi dla żołnierzy zawodowych zwalnianych i zwolnionych z zawodowej służby wojskowej;
- przedsiębiorców zagranicznych posiadających uprawnienia i prowadzących zgodnie z prawem działalność w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw nie-będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody świadczenia usług na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi i zamierzających świadczyć te same usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – korzystających ze swobody świadczenia usług, o której mowa w art. 49 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Ważne!
- Podmiot może zostać wykreślony z rejestru na wniosek własny lub w przypadku naruszenia przepisów regulujących działalność agencji zatrudnienia.
- Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia zobowiązane są do składania informacji / sprawozdania / z działalności do 31 stycznia każdego roku - za rok poprzedni, wypełniając formularz informacji o działalności Agencji Zatrudnienia.
- Zgodnie z art. 18k. 2. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.), opłata za dokonanie wpisu nie podlega zwrotowi w razie wydania przez marszałka województwa odmowy wpisu do rejestru w przypadkach, o których mowa w art. 18l ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.